Przez większość naszego życia, zęby są naszymi wiernymi towarzyszami. Pełnią one funkcje ważne zarówno dla naszego zdrowia, jak i estetyki uśmiechu. Niestety, zdarzają się sytuacje, kiedy trzeba je usunąć.
Usuwanie zęba to jedna z najczęstszych procedur w chirurgii stomatologicznej. Zabieg ekstrakcji jest zazwyczaj działaniem ostatecznym, kiedy stomatolog stwierdzi, że nie ma szans, aby odratować uszkodzony ząb. Sam proces wyrywania zęba przez dentystę jest dość skomplikowany i wymaga wiedzy, doświadczenia oraz specjalistycznego sprzętu. W niniejszym artykule szczegółowo omówimy, w jaki sposób chirurg stomatolog przeprowadza ekstrakcję zęba, jakie techniki i narzędzia stosuje, aby zapewnić pacjentowi maksymalne bezpieczeństwo i komfort podczas zabiegu.
Jak przebiega proces ekstrakcji zęba?
Przed rozpoczęciem usuwania zęba stomatolog wykonuje dokładną diagnozę oraz analizuje czy ekstrakcja będzie najlepszym rozwiązaniem. Dodatkowo dentysta przeprowadza wywiad medyczny z pacjentem, aby ocenić jego ogólny stan zdrowia oraz szczegóły zabiegu. Jeżeli wszystko jest w porządku, stomatolog rozpoczyna przygotowania do zabiegu.
Podanie znieczulenia
Jest pierwszorzędną czynnością w sytuacji wyrywania zęba. Podczas ekstrakcji stomatolodzy najczęściej podają znieczulenie nasiękowe i/lub przewodowe – rodzaj miejscowego znieczulenia. Dentysta wprowadza igłę w pobliżu zwoju nerwowego, a następnie wstrzykuje substancję znieczulającą (lidokaina/artykaina/mepiwakaina), która blokuje impulsy nerwowe. Wówczas następuje wyłączenie czucia w całym unerwionym obszarze.
Usuwanie zęba
Po znieczuleniu dentysta otwiera zębodół, po czym wykonuje technikę zwaną „zerwaniem więzadła okrężnego”. Polega ona na tym, że stomatolog delikatnie przesuwa ząb w różnych kierunkach, aby osłabić połączenie między korzeniem zęba a kością. Następnie, przy użyciu narzędzi stomatologicznych tzw. kleszczy, lekarz delikatnie obraca ząb wokół własnej osi, w celu całkowitego zerwania wiązadła okrężnego. W sytuacji, gdy ząb jest mocno osadzony dentysta, może wyrwać zęba za pomocą różnego rodzaju dźwigni lub wierteł chirurgicznych.
Oczyszczenie obszaru ekstrakcji
Po usunięciu zęba stomatolog dokładnie oczyszcza ranę. Jeżeli w miejscu zęba pozostały korzenie zębowe są one usuwane za pomocą wiertła, a następnie zębodół jest oczyszczany i zszywany. Na koniec lekarz wykonuje opatrunek, który powstrzymuje krwawienie. Występuje najczęściej w formie gazika nasączonego antyseptykiem, który posiada działanie przeciwinfekcyjne.
Co radzi dentysta po wyrwaniu zęba?
Po zabiegu ekstrakcji należy przede wszystkim stosować działania, które przyspieszą proces gojenia rany oraz zmniejszą ryzyko infekcji. Oto kilka zaleceń:
- Przykładanie policzka lodem – zmniejsza obrzęk i łagodzi ból. Zaleca się obkładać policzek przez około 20 minut w pierwszych godzinach po zabiegu.
- Powstrzymanie się od jedzenia – pacjent po wyrwaniu zęba powinien wstrzymać się z jedzeniem na około 2 godziny. Należy unikać gorących dań, alkoholu, tytoniu. Dentyści zalecają spożywać pokarmy zimne i miękkie np.: jogurty, zimne zupy czy koktajle.
- Brak aktywności fizycznej przez kilka dni – aby gojenie rany przebiegało w sposób prawidłowy.
- Stosowanie leków przeciwbólowych – stomatolog może przepisać pacjentowi leki przeciwbólowe, w sytuacji większego obrzęku i bólu. Ważne jest, aby stosować się do zaleceń dotyczących dawkowania.
Specjaliści od ekstrakcji zębów
Usunięcie zęba na pozór może wydawać się proste, jednak w praktyce to dość skomplikowany zabieg i zazwyczaj wymaga wykwalifikowanego chirurga stomatologicznego. W Centrum Medycznym Ogrodowa znajdziesz swojego specjalistę, który poprowadzi Twoje leczenie i zadba o najmniejszy detal. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy na naszą stronę główną https://stomatologia.centrumogrodowa.pl/ lub do kontaktu pod numerem 603 613 944.