Dentysta bez bólu – jakie znieczulenie wybrać?

Leczenie zębów to nieodłączna część dbania o nasze zdrowie. Niestety, dla wielu osób wizyta w gabinecie stomatologicznym przywodzi na myśl nieprzyjemne doświadczenia w postaci bólu i dyskomfortu. Na szczęście obecna stomatologia odsuwa na bok powyższy stereotyp. Obecnie prawie wszystkie zabiegi przeprowadzane są przez dentystę bezboleśnie, dzięki szerokiej gamie znieczuleń

Czy dentysta bez bólu istnieje? Przekonaj się!

Ważnym krokiem jest przede wszystkim wybór odpowiedniej metody znieczulenia, aby zapewnić pacjentowi komfort na dentystycznym fotelu oraz zwiększyć skuteczność leczenia. W niniejszym artykule przedstawimy różne rodzaje znieczuleń, które są stosowane we współczesnej stomatologii. Poznasz ich charakterystykę oraz dowiesz się, jakie znieczulenie wybrać w konkretnym przypadku.

Znieczulenie miejscowe: jak dentysta może bezboleśnie znieczulić ząb?

Priorytetem nowoczesnych placówek stomatologicznych stały się różne rodzaje znieczuleń. Są one gwarancją do przeprowadzenia skutecznego zabiegu, który tym samym wpływa na zaufanie pacjenta. Znieczulenie miejscowe jest najczęściej stosowanym znieczuleniem w stomatologii. Polega na podaniu leku znieczulającego bezpośrednio w okolicę, gdzie przeprowadzany będzie zabieg. Podczas wizyty dentysta próbuje bezboleśnie wprowadzić lek za pomocą strzykawki z cienką igłą pod błonę śluzową jamy ustnej. Wówczas zaaplikowana substancja blokuje przewodzenie sygnałów nerwowych i uniemożliwia odczuwanie bólu.

Zapomnij o bólu u dentysty – oto nowoczesne metody znieczulenia

Stomatolodzy, chcąc w jak największym stopniu dostosować dawkę i stopień znieczulenia do indywidualnych potrzeb pacjenta, zróżnicowali znieczulenie miejscowe, na poniższe podrodzaje:

  • Znieczulenie powierzchniowe – stomatolog rozprowadza na powierzchni błony śluzowej jamy ustnej żel lub aerozol. Jest szczególnie przydatne podczas zabiegów, które wywołują niewielki lub umiarkowany ból, takie jak: czyszczenie zębów, usuwanie kamienia nazębnego, czy usuwanie zębów mlecznych. Warto dodać, że dentyści stosują znieczulenie powierzchniowe przed głębszym znieczuleniem miejscowym – nasiękowym, przewodowym, aby zmniejszyć dyskomfort związany z podaniem igły.
  • Znieczulenie nasiękowe – polega na podaniu środka znieczulającego do tkanek wokół zęba, co powoduje znieczulenie jednej lub większej liczby zębów oraz okolic dziąseł. Znieczulenie nasiękowe jest stosowane podczas usuwania, wypełniania zębów, leczenia kanałowego, odbudowy korony zęba.
  • Znieczulenie śródwięzadłowe – po wcześniejszym znieczuleniu powierzchniowym, środek znieczulający jest bezboleśnie wprowadzany przed dentystę do przestrzeni między dwoma warstwami błony śluzowej jamy ustnej – w okolicy korzeni zębowych. Jego zastosowanie jest bardzo zbliżone do znieczulenia nasiękowego.
  • Znieczulenie przewodowe –  jego charakterystyczną cechą jest odrętwienie okolic podbródka, języka oraz wargi dolnej. Dentysta wstrzykuje substancję w pobliżu zwojów nerwowych, które unerwiają zęby i inne struktury wokół jamy ustnej. Wówczas znieczulony jest o wiele większy obszar, dzięki czemu pacjent w trakcie zabiegu nie odczuje żadnego bólu. Powyższe znieczulenie jest bardzo skuteczne podczas ekstrakcji zęba, leczenia kanałowego, wstawiania implantów dentystycznych lub podczas wykonania protetycznego mostu.

Gazu rozweselający – bezbolesne leczenie dentystyczne

Zabieg ten zwany jest inaczej sedacją wziewną i stosowana jest w naszej placówce stomatologicznej. Dentysta podaje pacjentowi mieszaninę tlenu i tlenku azotu poprzez maskę. W pojęciu potocznym metodę tą nazywa się „gazem rozweselającym”. Po aplikacji gazu do układu oddechowego pacjenta jego świadomość jest ograniczana do minimum, jednak jest on w stanie utrzymywać kontakt wzrokowo – słowny. Powyższe znieczulenie powoduje zmniejszenie odczuwania bólu oraz działa uspokajająco. Gaz rozweselający jest często stosowany u dzieci oraz u osób dorosłych w walce z dentofobią –  panicznym strachem przed dentystą.

Bezbolesna stomatologia w Centrum Medycznym Ogrodowa

Ze wszystkimi rodzajami znieczuleń, które zostały opisane w niniejszym artykule, możesz spotkać się w Centrum Medycznym Ogrodowa. O naszej placówce dowiesz się więcej na stronie https://stomatologia.centrumogrodowa.pl/ Dentysta bez bólu, czeka na Twoją wizytę!

Natomiast na konsultacje możesz umówić się już dziś, wybierając numer 603613944. Zapraszamy!

Chcesz zapisać się na wizytę?
Zadzwoń do nas!

Serdecznie zapraszamy do poznania pełnej oferty naszego gabinetu. Prosimy o kontakt telefoniczny w celu ustalenia dogodnego terminu.

Centrum Medyczne Ogrodowa

96-100 Skierniewice

ul Ogrodowa 21/23

tel. 603 613 944