Wizyta u dentysty – jak się przygotować? Oto 4 wskazówki

Gabinet stomatologiczny może wywoływać niepokój u osób, które od wielu lat unikały go szerokim łukiem. Pamiętajmy jednak, że nie taki stomatolog straszny, jak go malują. Ważnym czynnikiem, który zapewni Ci bezstresową wizytę, jest przede wszystkim dobra organizacja i pozytywne nastawienie. W tym artykule przedstawimy cztery praktyczne wskazówki, które przygotują Cię do wizyty u dentysty. Dowiesz się, m.in.: jak prawidłowo wyczyścić zęby, co zjeść przed wizytą, jakie dokumenty wziąć ze sobą oraz o tym, jak nastawić się mentalnie. Zapraszamy do lektury!

1. Zadbaj o higienę jamy ustnej

Podstawową czynnością przed wizytą u dentysty jest dokładne wyczyszczenie jamy ustnej, aby lekarz miał pełen obraz Twojego stanu zdrowia zębów i dziąseł. Na początku precyzyjnie wyszczotkuj zęby. Użyj miękkiej szczoteczki i najlepiej pasty z fluorem. Jeżeli takowej nie posiadasz wystarczająca, będzie również klasyczna pasta. Szczotkuj zęby przez co najmniej 2 minuty, wykonując delikatne, koliste ruchy. Następnie drugą stroną szczoteczki wyczyść język i partie policzków wewnątrz jamy ustnej – to ważne, ponieważ są to miejsca, w którym również gromadzą się bakterie. W celu dokładnego pozbycia się resztek jedzenia między zębami użyj nici dentystycznej. Dzięki niej usuniesz płytkę nazębną w miejscach, których nie wyczyści się zwykłą szczoteczką. Na koniec użyj płynu do płukania jamy ustnej, aby usunąć pozostałe bakterie i zachować świeży oddech.

2. Co zjeść przed wizytą u dentysty?

W dniu wizyty postaw na zdrowe i łatwo strawne posiłki. W Twoim jadłospisie niech znajdą się świeże owoce i warzywa, które są bogate w witaminy i minerały. Co więcej, zawierają dużo wody, a to wpłynie na utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia jamy ustnej. Jeżeli wizyta u stomatologa odbywa się w godzinach popołudniowych na obiad, warto zdecydować się na lekko strawną zupę warzywną lub rosół. Słodkie napoje zastąp wodą lub herbatą ziołową. Unikaj również jedzenia ostrych lub twardych pokarmów, które mogą powodować urazy w jamie ustnej lub przyczepiać się do zębów. Gdy jesteśmy już przy temacie jedzenia, pamiętaj, że do utrzymania zdrowej kondycji zębów i dziąseł przyczyniają się m.in. orzechy i ryby, które są źródłem białka i nienasyconych kwasów omega – 3.

3. Przygotuj dokumenty i niezbędne informacje medyczne

Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym warto zatroszczyć się o przygotowanie swoich dokumentów medycznych i historii stomatologicznej – jeśli taką posiadasz. To pozwoli lekarzowi na dokładne zbadanie stanu Twojego uzębienia i ustalenie odpowiedniego planu leczenia. W takiej sytuacji warto posiadać dokumenty takie jak:

  • Kartę pacjenta – wówczas lekarz będzie miał dostęp do Twoich informacji medycznych i historii leczenia.
  • Informacje o schorzeniach – jeśli chorujesz na choroby przewlekłe, alergie bądź aktualnie przyjmujesz jakieś leki, warto zabrać ze sobą dokumenty medyczne potwierdzające te informacje.
  • Historia stomatologiczna – przed wizytą u stomatologa, warto zebrać informacje o poprzednich zabiegach dentystycznych, takich jak wypełnienia, korony, implanty lub wyrywanie zębów.

4. Przygotowanie do wizyty u dentysty – co zrobić, aby czuć się pewniej?

Pierwszym krokiem jest przede wszystkim myśl o korzyściach dla zdrowia. Przypomnij sobie, jak ważne jest dbanie o zdrowie jamy ustnej i jakie korzyści dla zdrowia ogólnego wynikają z regularnych wizyt u stomatologa. Pomyśl o swojej przyszłości – regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym utrzymają Twoje zęby w pełnym zdrowiu. Jeżeli jesteś osobą podatną na stres, wykonaj kilka prostych ćwiczeń relaksacyjnych, jak: głębokie oddychanie lub medytacja – działają odprężająco na ciało i umysł. Na koniec pamiętaj, aby nie bać się rozmowy z dentystą o swoich obawach! Twój lekarz z pewnością odpowie na wszystkie Twoje wątpliwości.

Gdzie można się zapisać?

Centrum Medyczne Ogrodowa oferuje kompleksowe leczenie zębów, wykonując szeroki wachlarz zabiegów stomatologicznych. Poznaj naszych specjalistów na stronie https://stomatologia.centrumogrodowa.pl/zespol/ i przekonaj się, że jesteś w dobrych rękach!

Na wizytę umówić się możesz pod numerem 603 613 944. Zapraszamy!

Chcesz zapisać się na wizytę?
Zadzwoń do nas!

Serdecznie zapraszamy do poznania pełnej oferty naszego gabinetu. Prosimy o kontakt telefoniczny w celu ustalenia dogodnego terminu.

Centrum Medyczne Ogrodowa

96-100 Skierniewice

ul Ogrodowa 21/23

tel. 603 613 944